Inhoud

Fracties

In grote trekken komt de organisatie van de fracties overeen met die van de fracties in de Tweede Kamer. De fractievoorzitters treden zo mogelijk nog sterker dan in de Tweede Kamer op de voorgrond. Zie voor de huidige fractie de site van de Eerste Kamer.

Onderstaande tabel geeft een overzicht van alle fractievoorzitters sinds 1945.

Fractievoorzitters in de Eerste Kamer sedert 1945.

Partij

Periode

50PLUS

J.G. Nagel

07-06-2011

11-06-2019

Drs. M.J. van Rooijen

11-06-2019

Algemeen Ouderen Verbond

M.C. Batenburg

13- 06-1995

07-06-1999

Anti-Revolutionaire Partij

Mr. A. Anema

1945

20-09-1960

Dr. W. P. Berghuis

15-11-1960

25- 5-1971

Mr. W. F. de Gaay Fortman

25- 5-1971

11- 5-1973

Dr. W. Albeda

19- 6-1973

20- 9-1977

Boerenpartij

A. Snoek

08-11-1966

10- 05-1971

S. v. Marion

17-09-1974

01-11-1976

Mr. B. W. Maris

23-11-1976

15-02-1978

Christelijk-Historische Unie

Jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman

16-09-1929

17-03-1946

Mr. G. Kolff

00-03-1946

24-03-1959

Mr. R. Pollema

24-03-1959

09-02-1965

Ir. M. A. Geuze

09-03-1965

26-09-1966

Mr. J. C. Bührmann

26-09-1966

12-11-1968

Dr. J. W. van Hulst

12-11-1968

20-09-1977

Christen-Democratisch Appèl

Dr. J. W. van Hulst

20-09-1977

10-06-1981

Dr. J.H. Christiaanse

10-06-1981

26-10-1988

A.J. Kaland

26-10-1988

22-12-1994

Dr. L.M. van Leeuwen

22-12-1994

07-06-1999

Ir. G.J.M. Braks

08-06-1999

02-10-2001

Mr. Y.E.M.A. Timmerman-Buck

02-10-2001

17-06-2003

Drs. F.J.M. Werner

01-07-2003

07-06-2011

Mr. drs. L.C. Brinkman

07-06-2011

11-06-2019

Dr. H.P.M. Knapen

11-06-2019

ChristenUnie

Dr. ir. E. Schuurman

27-03-2001

07-06-2011

Prof. dr. R. Kuiper

07-06-2011

11-06-2019

Mr. M.H. Bikker

11-06-2019

Communistische Partij van Nederland

A. J. Koejemans

20-11-1945

24-02-1948

J. van Santen

24-02-1948

15-07-1952

J. Brandenburg

15-07-1952

06-11-1956

C. Geugjes

08-03-1957

12-12-1957

L. Seegers

12-12-1957

20- 09-1960

H. J. van Ommeren Averink

20-09-1960

08-02-1966

C. A. IJmkers

08-02-1966

22-03-1967

H . J. van Ommeren Averink

22-03-1967

09-12-1969

C. A. IJmkers

09-12-1969

22-06-1987

F. Bolding

23-06-1987

13-02-1990

Democraten 66

Ir. N. F. I. Schwarz

11-05-1971

18-09-1973

Drs. P. C. J. Wassen-van Schave-ren

18-09-1973

17-09-1974

Drs. D. Eisma

17-09-1974

20-09-1977

Mr. J. F. Glastra van Loon

16-09-1980

03-12-1985

Mr. J.J. Vis

03-12-1985

01-03-1995

E.H. Schuyer

01-03-1995

12-06-2007

Dr. A.G. Schouw

12-06-2007

16-06-2010

Prof. mr. J.W.M. Engels

22-06-2010

07-06-2011

Mr. R.H.L.M. van Boxtel

07-06-2011

09-06-2015
Mr. Th.C. de Graaf 09-06-2015

22-06-2018

Prof. mr. J.W.M. Engels

22-06-2018

11-06-2019

Prof. dr. A.L. Bredenoord

11-06-2019

Forum voor Democratie

P.B. Cliteur

11-06-2019

01-09-2020
Dr. P.M.L. Frentrop 01-09-2020

Fractie De Lange

prof. dr. C.A. de Lange 19-05-2015 01-06-2015
Fractie Duthler

A.W. Duthler

26-04-2019

11-06-2019

Fractie Maris

Mr. B.W. Maris

15-02-1978

16-09-1980

Fractie Otten (op 28 juli 2019 uitgetreden uit de Eerste-
Kamerfractie van Forum voor Democratie)

Mr. drs. H. Otten

28-07-2019

Fractie Van Pareren(op 29 november 2020 uitgetreden uit de Eerste-
Kamerfractie van Forum voor Democratie)

J. van Pareren

29-11-2020

Fractie Yildirim

D. Yildirim

02-10-2007

07-06-2011

Gereformeerd Politiek Verbond

J. van der Jagt

20-09-1977

09-06-1981

J. van der Jagt

13-09-1983

11-06-1991

Dr. K. Veling

11-06-1991

07-06-1999

GroenLinks

F. Bolding

13-02-1990

02-07-1991

W.Th. de Boer

02-07-1991

09-06-2003

Mr. D.J.B. de Wolff

10-06-2003

12-06-2007

C.P. Thissen

12-06-2007

09-06-2015

Mevr. mr.dr. M.H.A. Strik

09-06-2015

11-06-2019

P. Rosenmöller

11-06-2019

Groep Bierman

Ir. M. Bierman

13-06-1995

07-06-1999

Groep Hendriks

J. Hendriks

13-06-1995

16-06-1998

Katholieke Volkspartij

Mr. J.C.A.M. van de Mortel

1945

00-01-1946

Mr. G. C. J. D. Kropman

00-01-1946

05-06-1963

H. M. van Lieshout

01-10-1963

07-10-1969

Mr. J. L. M. Niers

07-10-1969

16-05-1972

P. J. S. de Jong

16-05-1972

14-09-1974

J. L. P. M. Teijssen

17–9-1974

20-09-1977

Lijst Pim Fortuyn

R.H. Hessing

10-06-2003

12-06-2007

Onafhankelijke Senaatsfractie

Ir. M. Bierman

08-06-1999

09-06-2003

H. ten Hoeve

10-06-2003

07-06-2011

Prof. dr. C.A. de Lange

07-06-2011

19-05-2015

Drs. H. ten Hoeve

09-06-2015

11-06-2019
G. Gerbrandy 11-06-2019

Pacifistisch Socialistische Partij

A. G. van der Spek

05-06-1963

02-03-1967

M. van Pelt

02-03-1967

27-09-1967

Mr. J. H. van Wijk

27-09-1967

17-09-1974

J. E. Vogt

20-09-1977

09-06-1983

Dr. B. van der Lek

13-09-1983

23-07-1984

J. E. Vogt

23-07-1984

23-06-1987

T. E. M. van Leeuwen

23-06-1987

13-02-1990

Partij van de Arbeid

M. A. Reinalda

18-10-1945

18-03-1947

J. van de Kieft

27-03-1947

01-10-1952

Mr. J. in ’t Veld

01-10-1952

15-11-1960

Ir. H. Vos

15-11-1960

05-03-1968

Mr. M. de Niet Gz.

05-03-1968

07-10-1968

J. B. Broeksz

07-10-1968

16-09-1975

Drs. A. R. Vermeer

16-09-1975

23-06-1987

Drs. G.J.J. Schinck

23-06-1987

13-06-1995

Dr. J.Th.J. van den Berg

13-06-1995

01-08-1996

Mr. M.J. Cohen

01-08-1996

03-08-1998

Drs. M.F. Jaarsma

03-08-1998

08-06-1999

Dr. G. Lycklama à Nijeholt

08-06-1999

10-06-2003

J. Stekelenburg

10-06-2003

22-09-2003

Drs. H.C.P. Noten

11-11-2003

07-06-2011

Mw. drs. M.A.M. Barth

07-06-2011

10-02-2018

Drs. A. Postema

13-02-2018

10-07-2018

Mw. E. Sent

10-07-2018

11-06-2019
Dr. M.L. Vos

11-06-2019

Partij van de Vrijheid

Mr. A. N. Molenaar

1946

1948

Partij voor de Dieren

Drs. N.K. Koffeman

12-06-2007

Partij voor de Vrijheid

M. de Graaf

07-06-2011

20-09-2012

Drs. M.J.R.L. de Graaff

25-09-2012

10-06-2014

Mevr. M.H.M. Faber-Van de Klashorst

10-06-2014

Politieke Partij Radikalen

J. G. Tonnaer

07-10-1969

17-09-1974

Dr. A. J. Agterberg

17-09-1974

20-09-1977

Dr. Mr. B. de Gaay Fortman

20-09-1977

13-02-1990

Reformatorische Politieke Federatie

Dr. ir. E. Schuurman

13-09-1983

08-06-1999

Reformatorische Politieke Federatie/.Gereformeerd Politiek Verbond

Dr. ir. E. Schuurman

08-06-1999

27-03-2001

Socialistische Partij

Mr. J.M.A.M. de Wit

13-06-1995

19-05-1998

Mr. R.F. Ruers

19-05-1998

10-06-2003

M.J.M. Kox

10-06-2003

Staatkundig Gereformeerde Partij

C. Smits

11-10-1956

21-09-1959

Ir. H. Fokker

21-09-1959

20-09-1960

Ir. C. N. van Dis

11-05-1971

05-01-1973

K. Meuleman

13-02-1973

10-06-1981

Ds. H. G. Abma

10-06-1981

27-05-1986

H.G. Barendregt

27-05-1986

13-06-1995

Mr. G. Holdijk

13-06-1995

09-06-2015

P. Schalk

09-06-2015

Volkspartij voor Vrijheid en Democratie

Mr. A. N. Molenaar

27-07-1948

21-11-1958

Mr. H. van Riel

23-12-1958

21-09-1976

H. V. van Someren-Downer

21-09-1976

12-11-1980

Dr. G. Zoutendijk

25-11-1980

23-06-1987

Ir. D. Luteijn

23-06-1987

13-06-1995

Mr. F. Korthals Altes

13-06-1995

11-03-1997

Dr. L. Ginjaar

11-03-1997

14-09-1999

N.H. van den Broek-Laman Trip

14-09-1999

01-05-2005

Prof. dr. U. Rosenthal

01-05-2005

14-10-2010

Mr. G.J. de Graaf (waarnemend)

14-10-2010

15-02-2011

Drs. L.M.L.H.A. Hermans

22-02-2011

03-11-2015

A. Jorritsma-Lebbink

24-11-2015

Scroll naar top