Inhoud

Partijvoorzitters vanaf 1945

Hierna volgt een overzicht per partij van de voorzitters en secretarissen van de politieke partijen die na 1945 één of meer zetels in de Tweede Kamer hebben behaald. Tussen haakjes geplaatste data gelden als niet geheel betrouwbaar; wanneer de exacte datum van de bestuursverkiezingen op een partijcongres niet meer te achterhalen was, zijn de data van het partijcongres opgenomen. De lijsten zijn bijgewerkt tot 1 maart 1999. Voor zover deze vielen te achterhalen zijn titulatuur en voorvoegsels toegevoegd. Het *-teken betekent dat betreffende functie is bijgewerkt tot het moment dat de partij niet meer in het parlement was vertegenwoordigd.

Bron: Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen – Rijksuniversiteit Groningen

50PLUS

J.G. Nagel januari 2011 – 10 november 2012
W.J.M. Holthuizen 10 november 2012 – 28 september 2013
J.G. Nagel 2 november 2013 – 29 maart 2014
J.W.A. Struijlaard 29 maart 2014 – 4 juni 2016
J.G. Nagel 4 juni 2016 – 17 juni 2017
Drs. J. Zoetelief 17 juni 2017 – 15 mei 2018
G.D. Dales 26 mei 2018

ARP

Mr. J.A. de Wilde

mei 1945

– 24 januari 1946

Dr. J. Schouten

24 januari 1946

– 25 mei 1955

Mr. A.B. Roosjen (waarnemend)

25 mei 1955

– 23 april 1956

Dr. W.P. Berghuis

23 april 1956

– 10 februari 1968

Mr. A.B. Roosjen (waarnemend)

10 februari 1968

– 15 juni 1968

Dr. A. Veerman

15 juni 1968

– 11 mei 1973

Drs. J. de Koning (waarnemend)

11 mei 1973

– 9 februari 1974

Drs. J. de Koning

9 februari 1974

– 13 december 1975

H.A. de Boer

13 december 1975

– 11 oktober 1980

Boerenpartij

H. Koekoek

1958

– 1981

Centrumpartij

Dr. H. Brookman

1980

Drs. J.H.G. Janmaat

– 12 mei 1984

Drs. N.T. Konst

12 mei 1984

– 1 december 1984

Mr. A.W. Lier

(1 december 1984)

– februari 1986

D.H.M. Segers (waarnemend)

februari 1986

– mei 1986*

CHU

Dr. H.W. Tilanus

1945

– 9 juli 1958

Mr. H.K.J. Beernink

9 juli 1958

– 19 maart 1966

Drs. A.D.W. Tilanus

19 maart 1966

– 5 oktober 1968

C.J. van Mastrigt (waarnemend)

5 oktober 1968

– 13 september 1969

Dr. J.W. van Hulst

13 september 1969

– 19 februari 1972

Mr. O.W.A. Baron van Verschuer

19 februari 1972

– 19 november 1977

Dr. L.M. van Leeuwen

19 november 1977

– 11 oktober 1980

CDA

 

Dr. P.A.J.M. Steenkamp

25 april 1975

– 11 oktober 1980

Drs. P. Bukman

11 oktober 1980

– 14 juli 1986

Dr. B. Fleers (waarnemend)

14 juli 1986

– 22 november 1986

Drs. W.G. van Velzen

31 januari 1987

– 7 maart 1994

mevr. mr. P.C. Lodders-Elfferich (waarnemend)

7 maart 1994

– 4 februari 1995

J.J.M. Helgers

4 februari 1995 –

– 27 februari 1999

Mr. M.L.A. van Rij

27 februari 1999

– 27 september 2001
Dr. B.  de Vries (waarnemend) 10 oktober 2001 – 2 november 2002
Mw. J.M. van Bijsterveldt-Vliegenthart 3 november 2002 – 22 februari 2007
Mw. C.J. Dekker (waarnemend) 22 februari 2007 – 2 juni 2007
Drs. P.A.C.T. van Heeswijk 2 juni 2007 – 10 juni 2010
H. Bleker (waarnemend) 10 juni 2010 – 1 november 2010
Mw. mr. drs. J.W.S. Spies (waarnemend) 1 november 2010 – 2 april 2011
Mw. drs. G.R. Peetoom

2 april 2011

– 9 februari 2019
Mr. R.E.N. (Rutger) Ploum 9 februari 2019

ChristenUnie

Drs. M. van Daalen 22 januari 2000 – 9 april 2005
Dr. P. Blokhuis 9 april 2005 – 12 mei 2012
J. Louisa 12 mei 2012 – 1 januari 2013
K.  Tigelaar a.i. 1 januari 2013 – 13 april 2013
P. Adema 13 april 2013

CPN

In de periode 1958-1962 kende de CPN de functie van voorzitter niet.

G. Wagenaar

1945

– mei 1958

P. de Groot

1 september 1962

– 22/24 december 1967

H. Hoekstra

13 januari 1968

– 26 november 1982

mevr. E. Izeboud

11 december 1982

– maart 1990

H. Ernsting (waarnemend)

maart 1990

– 1 september 1990

mevr. T. Divendal

1 september 1990

– 15 juni 1991

D66

 

Mr. H.A.F.M.O. van Mierlo

oktober 1966

– februari 1967

Drs. G. Ringnalda

februari 1967

– 18 november 1967

Mr. H.J. van Lookeren Campagne

25 november 1967

– 14 december 1968

J.A.P.M. Beekmans

14 december 1968

– 7 november 1971

Mevr. R.E. van der Scheer–van Essen

7 november 1971

– 11 maart 1973

Drs. J. ten Brink

11 maart 1973

– 6 november 1976

Mr. J.F. Glastra van Loon

6 november 1976

– 27 oktober 1979

Mr. H.J. Zeevalking

27 oktober 1979

– 11 september 1981

C. Spigt (waarnemend)

11 september 1981

– 14 november 1981

J. van Berkom

14 november 1981

– 30 oktober 1982

Mr. J. Kohnstamm

30 oktober 1982

– mei 1986

Mevr. O. Scheltema (waarnemend)

mei 1986

– 1 november 1986

mevr. S. van der Loo

1 november 1986

– 29 oktober 1988

M. Jager

29 oktober 1990

– 3 november 1990

H.J.D. Jansen

3 november 1990

– 28 november 1992

W.I.J.M. Vrijhoef

28 november 1992

– 23 november 1996

T.A. Kok

23 november 1996

– 20 november 1999

A.G. Schouw

20 november 1999

– 16 november 2002
A. Pechtold 16 november 2002 – 31 maart 2005
J.Th. Hoekema (waarnemend) 31 maart 2005 – 21 mei 2005
F. Dales 21 mei 2005 – 2 maart 2007
Dr. A.G. Schouw (waarnemend) 2 maart 2007 – 12 mei 2007
Mw. I.K. van Engelshoven 12 mei 2007 – 9 maart 2013
F.Q. Gräper-van Koolwijk
9 maart 2013 – 13 september 2015
A.M. Demmers-van der Geest 13 september 2015 – 6 oktober 2018
Mw. A.-M. Spierings 6 oktober 2018

DENK

Selçuk Öztürk

DS’70

Drs. A. van Stuyvenberg (voorzitter voorlopig bestuur)

4 april 1970

– 14 november 1970

Drs. A. van Stuyvenberg

14 november 1970

– 30 oktober 1971

Dr. F.L. Polak

30 oktober 1971

– 7 april 1973

Jkhr. mr. M.L. de Brauw

7 april 1973

– 8 maart 1975

Drs. G. Abma (waarnemend)

maart 1975

– 19 april 1975

H. Staneke

19 april 1975

– 26 november 1977

Z. Hartog

26 november 1977

– 31 maart 1983

EVP

M.H.L. Westrate sr.

7 maart 1981

– 13 februari 1982

W.B. Herstel

13 februari 1982

– mei 1986

 

Forum voor Democratie

Dr. Th.H.Ph. Baudet september 2016 maart 2017
P.M.L. Frentrop maart 2017
Dr. Th.H.Ph. Baudet

 

GroenLinks

mevr. M. Vos

24 november 1990

– 7 mei 1994

mevr. M. Lucas

7 mei 1994

– 21 januari 1995

A. Harrewijn

21 januari 1995

– 6 mei 1998

mevr. M. Brouwer

6 mei 1998

– 6 februari 1999

mevr. M. de Rijk

6 februari 1999

–15 februari 2003

H. Meijer 15 februari 2003 – 2 april 2006
H. Nijhof (waarnemend) 3 mei 2006 – 3 februari 2007
H. Nijhof 3 februari 2007 – 11 februari 2012
H. Weening 11 februari 2012 – 6 oktober 2012
E. van Zuijlen (waarnemend) 16 oktober 2012 – 3 maart 2013
H.J. Grashoff 3 maart 2013 – 12 mei 2015
M. Meijer (interim) 12 mei 2015 – 23 april 2016
M. Meijer 23 april 2016 – 6 juni 2018
J. Postma (interim) 6 juni 2018

GPV

Ds. F.A. den Boeft

1 april 1948

– 10 januari 1959

L.P. Laning (waarnemend)

10 januari 1959

– 20 juni 1959

R. van Wolde (waarnemend)

20 juni 1959

– 30 januari 1960

W.G. Beeftink

30 januari 1960

– 21 maart 1970

K. Drost (waarnemend)

21 maart 1970

– (september) 1970

G. Veurink (waarnemend)

(september) 1970

– 6 maart 1971

G. Veurink

6 maart 1971

– 13 maart 1976

J. van der Jagt

13 maart 1976

– 28 april 1984

Dr. J. Blokland

28 april 1984

– 9 april 1994

S.J.C. Cnossen

9 april 1994

– 27 mei 2000

H. Bouma (waarnemend)

27 mei 2000

KNP

Ch.J.I.M. Welter

11 december 1948

– oktober 1955

KVP

Mr. Dr. P.J. Witteman (waarnemend)

22 december 1945

– 9 november 1946

W.J. Andriessen

9 november 1946

– 14 september 1953

Chr. Matser (waarnemend)

september 1953

– 23 januari 1954

Mr. H.W. van Doorn

23 januari 1954

– 23 juni 1962

Mr. P.J.M. Aalberse

23 juni 1962

– 30 maart 1968

Mr. A.P.J.M.M. van der Stee

30 maart 1968

– 14 juli 1971

Th. Laan (waarnemend)

14 juli 1971

– 27 november 1971

Dr. ir. D. de Zeeuw

27 november 1971

– 24 maart 1975

Th. Laan (waarnemend)

24 maart 1975

– 20 juni 1975

Drs. W.J. Vergeer

20 juni 1975

– 10 november 1979

P. van Zeil

10 november 1979

– 11 oktober 1980

NMP

A.W. te Pas

15 september 1970

– 18 mei 1971

J.H. de Jong

18 mei 1971

– 6 september 1971

A.W. te Pas

1971

– november 1972

PARTIJ VOOR DE DIEREN

Marianne Thieme 28 oktober 2002 – 28 november 2010
Luuk Folkerts 28 november 2010 – maart 2015
Floriske van Leeuwen maart 2015 – – 31 maart 2019
Sebastiaan Wolswinkel 31 maart 2019- – 15 oktober 2019
R. van der Velden (interim)

PSP

Ir. H.J. van Steenis

27 januari 1957

– 2/3 mei 1959

Dr. J. de Graaf

2/3 mei 1959

– 15 mei 1960

P.A. Burggraaf

15 mei 1960

– 30 juni 1963

Mr. G.H. Slotemaker de Bruïne

30 juni 1963

– 3/4 oktober 1964

J.E. Vogt

3/4 oktober 1964

– 2/3 oktober 1965

Drs. H. Wiebenga

2/3 oktober 1965

– 14 juni 1969

P.A. Burggraaf

14 juni 1969

– 17 maart 1973

P. Hoogerwerf

17 maart 1973

– 29 november 1975

L. Meertens

29 november 1975

– 31 oktober 1981

Dr. B. van der Lek

31 oktober 1981

– 11 juni 1983

Dr. B. van der Lek (waarnemend)

11 juni 1983

– 2 juli 1983

M. Mazeland (waarnemend)

2 juli 1983

– 26/27 november 1983

M. Mazeland

26/27 november 1983

– 28 november 1987

mevr. drs. S. Boerlage

28 november 1987

– 25 november 1989

J. Vogt

25 november 1989

– 27 januari 1991

PvdA

16 november 1974

K. Vorrink

9 februari 1946

– medio 1953

Ir. H. Vos (waarnemend)

medio 1953

– 23 februari 1955

E. Vermeer

23 februari 1955

– 30 mei 1960

Ir. H. Vos (waarnemend)

30 mei 1960

– 24 maart 1961

J.G. Suurhoff

24 maart 1961

– april 1965

Dr. J.G.H. Tans (waarnemend)

april 1965

– 12 juni 1965

Dr. J.G.H. Tans

12 juni 1965

– 7 maart 1969

Dr. ir. A. Vondeling

7 maart 1969

– 4 februari 1971

A.A. van der Louw

4 februari 1971

– 16 november 1974

Mevr. C. van den Heuvel–de Blank (waarnemend)  16 november 1974

– 10 april 1975

Mevr. C. van den Heuvel-de Blank

10 april 1975

– 26 april 1979

Drs. M.J. van den Berg

26 april 1979

– 1 september 1986

S. Poppe (waarnemend)

1 september 1986

– 2 april 1987

mevr. drs. M. Sint

2 april 1987

– 30 augustus 1991

F. Castricum (waarnemend)

30 augustus 1991

– 13/14 maart 1992

F. Rottenberg

13/14 maart 1992

– 14 februari 1997

mevr. drs. K. Adelmund

14 februari 1997

– augustus 1998

R.L. Vreeman (waarnemend)

augustus 1998

– 20 februari 1999

mevr. drs. M.A. van Hees

20 februari 1999

– droeg per 5 september 2000 haar taken als
voorzitter over aan andere leden dagelijks bestuur

mevr. M.I. Hamer (fungerend voorzitter)

5 september 2000

– 16 maart 2001

Dr. R.A. Koole

16 maart 2001 – 10 december 2005

M.F. van Hulten

10 december 2005 – 25 april 2007

Dr. R.A. Koole (waarnemend)

25 april 2007 – 6 oktober 2007

Drs. E.M.J. Ploumen

6 oktober 2007 – 22 januari 2012

J.L. Spekman

22 januari 2012 – 7 oktober 2017

Drs. N. Vedelaar

7 oktober 2017

PvdV

Mr. D.U. Stikker

maart 1946

– januari 1948

PPR

Drs. P.C.W.M. Bogaers (voorzitter voorlopig bestuur)

1 maart 1968

– 27 april 1968

Drs. P.C.W.M. Bogaers

27 april 1968

– 1 juli 1968

Mr. E.C.M. Jurgens en W. van

Dam (waarnemend)

1 juli 1968

– 5 oktober 1968

Mr. E.C.M. Jurgens

5 oktober 1968

– 13 juni 1970

J.J.G. Tonnaer

13 juni 1970

– 30 oktober 1971

D. Coppes

30 oktober 1971

– 10 februari 1973

W. van Dam

10 febuari 1973

– 30 november 1974

Mevr. Drs. R. Beckers-de Bruyn

30 november 1974

– 12 november 1976

W. van Hoogevest

12 november 1976

– 16 augustus 1977

Vacant

16 augustus 1977

– 24 september 1977

E. Talstra (waarnemend)

24 september 1977

– 5 november 1977

H. Verbeek

5 november 1977

– 20 november 1981

W. de Boer

20 november 1981

– 16 november 1985

Mevr. J. van der Plaat

16 november 1985

– 16 april 1988

B. van Ojik

16 april 1988

– 21 april 1990

K.W. van der Hoek

21 april 1990

– 16 februari 1991

RPF

P. Langeler

15 maart 1975

– 1 januari 1985

Drs. H. Visser

1 januari 1985

– 21 november 1987

J. Bouwmeester

21 november 1987

– 16 mei 1992

A. van den Berg

16 mei 1992

– 15 mei 1999

M. van Daalen

15 mei 1999

– 22 januari 2000

RKPN

K. Beuker

januari 1972

– mei 1977*

SP

 

H. van Hooft 22 oktober 1972 – 1 januari 1988
J.G.Ch.A. Marijnissen 1 januari 1988 – 28 november 2015
R. Meyer 28 november 2015 – 14 december 2019
J. Visscher 14 december 2019

SGP

Ds. G.H. Kersten

mei 1945

– 7 maart 1946

Ds. P. Zandt

7 maart 1946

– 4 maart 1961

D. Kodde (waarnemend)

6 april 1961

– 13 september 1961

Ds. H.G. Abma

13 september 1961

– (23) februari 1985

Ds. D. Slagboom (waarnemend)

(23) februari 1985

– 28 mei 1986

Ds. D. Slagboom

28 mei 1986

– 1 oktober 1992

Ds. W. Chr. Hovius (waarnemend

1 oktober 1992

– 1 augustus 1993

Ds. W. Chr. Hovius

1 augustus 1993

– 2 oktober 1993

Ds. J. Budding (waarnemend)

2 oktober 1993

– 27 mei 1994

Ds. J. Budding

27 mei 1994

–28 februari 2004

Ds. A. van Heteren 28 februari 2004 – 19 maart 2011
M.F. van Leeuwen
19 maart 2011 – 12 september 2018
P.A. Zevenbergen 12 september 2018

VVD

Mr. D.U. Stikker

24 januari 1948

– augustus 1948

Mr. P.J. Oud (waarnemend)

augustus 1948

– 9 april 1949

Mr. P.J. Oud

8/9 april 1949

– 9 november 1963

Ir. K. van der Pols

9 november 1963

– 29 maart 1969

Mevr. H.V. van Someren-Downer

29 maart 1969

– 15 maart 1975

Mr. F. Korthals Altes

15 maart 1975

– 22 mei 1981

J. Kamminga

22 mei 1981

– 29 november 1986

dr. L. Ginjaar

2 november 1986

– 4 oktober 1991

mevr. mr. E.J.J.E. van Leeuwen-Schut

4 oktober 1991

– 27 mei 1994

drs. W.K. Hoekzema

27 mei 1994

– 28 mei 1999

drs. H.B. Eenhoorn

28 mei 1999

– 28 november 2003
mr. J.H.C. van Zanen 28 november 2003 – 23 mei 2008
I.W. Opstelten 23 mei 2008 – 14 oktober 2010
drs. M.L. Verheijen 14 oktober 2010 – 20 mei 2011
A.H. Korthals 20 mei 2011 – 14 juni 2014

J.M.H.J. Keizer

14 juni 2014 – 2 mei 2017
E.J.M. Wetzels (waarnemend) 2 mei 2017 – 25 november 2017
Mw. C. van der Wal 25 november 2017

Scroll naar top