Inhoud

Kabinet Drees-van Schaik

beëdigd

7-8-1948

ontslag aangeboden

24-1-1951
reden aftreden

De VVD-fractie in de Tweede Kamer zegde het kabinet het vertrouwen op. Minister Stikker besloot ontslag aan te vragen, waardoor aan het kabinet de vier-partijengrondslag werd ontnomen.

Afgetreden

15-3-1951

zittingsduur kabinet

950 dagen

Formatie

13-7-1948:

dr. L. J. M. Beel

Formateur KVP

23-7-1948:

idem, 2e opdracht

Formateur KVP

31-7-1948:

mr. J. R. H. van Schaik

Formateur KVP

duur formatie:

31 dagen

Samenstelling kabinet

ministers:

5 PvdA, 6 KVP, 1 VVD, 2 CHU, 1 partijloos

staatssecretarissen:

3 PvdA, 2 KVP, 1 partijloos, 1 ARP

Ministers

MP

Dr. W. Drees

PvdA

AZ

Dr. W. Drees (zie MP)

PvdA

BtZ

Mr. D. U. Stikker

VVD

J

Mr. Th. R. J. Wijers (7-8-1948 – 15-5-1950) Reden aftreden: gezondheidsredenen.

KVP

Mr. J. H. van Maarseveen (a.i.) (15-5-1950 – 10-7-1950)

KVP

Mr. A. A. M. Struycken (10-7-1950 – 15-3-1951)

KVP

BnZ

Mr. J. H. van Maarseveen (7-8-1948 – 15-6-1949) (zie J) Reden aftreden: benoeming tot Minister van Overzeese Gebiedsdelen.

KVP

Mr. J. R. H. van Schaik (a.i.) (15-6-1949 – 20-9-1949)

KVP

Mr. F. G. C. J. M. Teulings (20-9-1949 – 15-3-1951)

KVP

OKW

Dr. F. J. Th. Rutten

KVP

F

Mr. P. Lieftinck

PvdA

O

Mr. W. F. Schokking (7-8-1948 – 16-10-1950) Reden aftreden: kritiek op het uitblijven van voorstellen en gebrek aan vertrouwen in zijn beleid in beide Kamers.
Zie: Ch. Brand,Gevallen op het Binnenhof, Boom, 2015, pp. 187-202

CHU

Mr. H. L. s’Jacob (16-10-1950 ~ 15-3-1951)

CHU

M

Mr. W. F. Schokking (a.i.) (7-8-1948 – 14-5-1949) (zie 0)

CHU

idem (14-5-1949 – 16-10-1950)
Zie: Ch. Brand, Gevallen op het Binnenhof, Boom, 2015, pp.

CHU

Mr. H. L. s’Jacob (16-10-1950 – 15-3-1951) (zie 0)

CHU

VW

Mr.J. R. H. van Schaik (a.i.) (7-8-1948 -1-11-1948) (zie BnZ)

KVP

Mr. D. G. W. Spitzen (1-11-1948 – 15-3-1951)

partijloos

WV

Mr. J. in ’t Veld

PvdA

EcZ

Prof. dr. J. R. M. van den Brink

KVP

LVV

S. L. Mansholt

PvdA

SZ

Mr. A. M. Joekes

PvdA

OG

Mr. E. M. J. A. Sassen (7-8-1948 – 14-2-1949) Reden aftreden: verschil van mening met de overige leden van het kabinet betreffende de oplossing van het Indonesische vraagstuk.
Zie: Ch. Brand, Gevallen op het Binnenhof, Boom, 2015, pp. 171-186

KVP

Mr. J. H. van Maarseveen (a.i.) (14-2-1949 – 15-6-1949) (zie BnZ, J)

KVP

idem (15-6-1949 – 15-3-1951)

KVP

ZP

L. Götzen

Sympathiserend met de ARP

ZP

Mr. J. R. H. van Schaik (zie BnZ)

KVP

Staatssecretarissen

BtZ

Mr. N. S. Blom (16-2-1950 – 15-3-1951)

partijloos

OKW

Mr. J. M. L. Th. Cals (15-3-1950 – 15-3-1951)

KVP

O

Mr. W. H. Fockema Andreae (1-5-1949 – 27-11-1950) Reden aftreden: voortzetting van de werkkring die hij voor zijn staatssecretariaat had bekleed

VVD

O

H. C. W. Moorman (23-10-1950 – 15-3-1951)

KVP

M

H. C. W. Moorman (1-5-1949 – 15-3-1951) (zie 0)

KVP

EcZ

Mr. W. C. L. van den Grinten (29-1-1949 – 15-3-1951)

KVP

SZ

Mr. dr. A. A. van Rhijn (15-2-1950 – 15-3-1951)

PvdA

SZ

Dr. P. Muntendam (1-4-1950 – 15-3-1951)

PvdA

Aantal zetels van de regeringspartijen in de Tweede Kamer: 76 (76%).

Zie over dit kabinet:

  • P. F. Maas en J. M. M. J. Clerx (red.), Het kabinet-Drees-van Schaik (1948-1951): band C: Koude oorlog, dekolonisatie en integratie, Nijmegen, 1996
  • P. F. Maas (red.), Het kabinet-Drees-van Schaik (1948-1951): band B: Anticommunisme, rechtsherstel en infrastructurele opbouw, Nijmegen, 1992
  • P. F. Maas (red.), Het kabinet-Drees-van Schaik (1948-1951): band A: Liberalisatie en sociale ordening, Nijmegen, 1991. 
Scroll naar top