Inhoud

Kabinet Gerbrandy II

beëdigd

27-7-1941

ontslag aangeboden

29-1-1945

reden aftreden

verschil van mening in de ministerraad in Londen.

afgetreden

23-2-1945

zittingsduur kabinet

1307 dagen

Samenstelling kabinet

Oorlogskabinet

Ministers

AZ

H. van Boeyen (a.i.)(27-7-1941 – 31-5-1944)

idem (31-5-1944 – 23-2-1945)

CHU

AO

Dr. P. S. Gerbrandy (21-5-1942 – 23-2-1945)

ARP

BtZ

Mr. E. N. van Kleffens

J

Dr. P. S. Gerbrandy (27-7-1941 – 21-2-1942) Reden van aftreden: benoeming tot Minister van Koloniën.

ARP

Mr. J. R. M. van Angeren (21-2-1942 – 11-7-1944) Reden van aftreden: conflict over de bevoegdheden van de minister op het terrein van de politie in de overgangstijd na afloop van de oorlog.

RKSP

Dr. G. J. van Heuven Goedhart (11-7-1944 – 23-2-1945)

BnZ

H. van Boeyen (27-7-1941 – 31-5-1944) (zie AZ) Reden van aftreden: benoeming tot Minister van Algemene Zaken.

CHU

Mr. J. A. W. Burger (31-5-1944 – 27-1-1945) Reden van aftreden: verschil van mening met Gerbrandy naar aanleiding van een op 14 januari 1945 door hem gehouden radiorede voor de zender over de naoorlogse zuivering en berechting, waarbij hij zich verzoenlijker opstelde dan het kabinet.

SDAP

H. van Boeyen (a.i.) (27-1 – 1945 – 23-2-1945) (zie boven en AZ)

CHU

On

G. Bolkestein

VDB

F

Mr. M. P. L. Steenberghe (a.i.) (27-7-1941 – 17-11-1941) Reden van aftreden: conflict over radiorede van 9 oktober 1941 over een Engels bombardement op Rotterdam.

RKSP

Ir. J. W. Albarda (a.i.) (17-7-1941 – dec.1942)

SDAP

Ir. J. van den Broek (dec. 1942-23-2-1945)

O

H. van Boeyen (a.i.) (27-7-1941 – 15-9-1942)(zie AZ, BnZ)

CHU

Jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude (15-9-1942 – 23-2-1945)

lib.

M

J. Th. Furstner

W

Ir. J. W. Albarda

SDAP

HNS

Mr. M. P. L. Steenberghe (27-7-1941 – 17-11-1941) (Zie F)

RKSP

Dr. J. van den Tempel (a.i.) (17-11-1941 – 8-1-1942)

SDAP

P. A. Kerstens (8-1-1942 – 31-5-1944) Reden van aftreden: wijziging in de departementen: HNS wordt HNL; LV wordt opgeheven bij besluit van 31-5-1944 en een nieuw departement wordt ingesteld, te weten Scheepvaart en Visserij onder leiding van de nieuw benoemde minister J. M. de Booy. Dit werd voor Kerstens aanleiding te bedanken voor de rest van zijn gekortwiekte departement

RKSP

HNL

Ir. J. van den Broek (a.i.)(31-5-1944 – 23-2-1945)(zie F)

LV

Mr. M. P. L. Steenberghe(a.i.)(27-7-1941 – 17-l-1941)(zie F en HNS)

RKSP

Dr. J. van den Tempel (a.i.)(17-l 1-1941-8-1-1942) (zie HNS)

SDAP

P. A. Kerstens (8-1-1942 – 31-5-1944)(zie HNS)

RKSP

SV

J. M. de Booy (31-5-1944 – 23-2-1945)

lib.

SZ

Dr. J. van den Tempel (zie HNS en LV)

SDAP

K

Ch. J. I. M. Welter (27-7-1941 – 17-11-1941) Reden van aftreden: conflict over radiorede van 9 oktober 1941 over een Engels bombardement op Rotterdam

RKSP

Dr. P. S. Gerbrandy (a.i.) (17-11-1941 – 21-2-1942) (zie AO, J)

ARP

Dr. P.S. Gerbrandy (21-2-1942 – 21-5-1942) Reden van aftreden: benoeming tot Minister van Algemene Oorlogsvoering.

ARP

Dr. H. J. van Mook (21-5-1942 – 23-2-1945)

ZP (BtZ)

Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen (31-12-1941 23-2-1945)

ZP (K)

Pangeran Adipati Ario Soejono (9-6-1942 – 5-1-1943) Reden van aftreden: overleden.

ZP (BnZ)

Mr. J. A. W. Burger (11-8-1943 ~ 31-5-1944) (zie BnZ) Reden van aftreden: benoeming tot Minister van Binnenlandse Zaken.

SDAP

Het kabinet had geen parlement tegenover zich.

Scroll naar top